Telesna temperatura osebe veliko pove o njegovem zdravju. Na primer, vročina je najpogostejša oblika povišane telesne temperature.
Merjenje telesne temperature je v zdravstvu zelo pomembno. Za številne bolezni je značilna sprememba telesne temperature. Med drugim lahko potek bolezni spremljamo z merjenjem telesne temperature. To omogoča zdravniku, da analizira učinkovitost zdravljenja na podlagi telesne temperature.
Vročina je reakcija na specifične dražljaje bolezen. Telo spremeni svojo normalno temperaturo, da podpira lastne obrambne mehanizme. Vročina je najpogostejša oblika z boleznimi povezanega (pataloškega) zvišanja telesne temperature.
Izmerjena telesna temperatura je vedno odvisna od tega, s katerega dela telesa je bila vzeta meritev. Iz tega razloga in v nasprotju s splošno razširjenim mnenjem ni normalne temperature.
Telesna temperatura zdravega človeka se spreminja skozi dan in glede na to, katere dejavnosti se izvaja. Pri merjenju rektalne temperature je telesna temperatura zvečer zaradi fizioloških razlogov višja za 0,5 °C v primerjavi z drugimi deli dneva. Poleg tega se telesna temperatura poveča pri vsakem fizičnem naporu.
Temeljna razlika med: